Puffer tartály mérete – mennyit számít?

Puffer tartály mérete – mennyit számít?

Ha az ember úgy dönt, hogy befektet egy hőszivattyú rendszerbe, akkor teljes mértékben érthető, ha szeretné minél tovább megőrizni, illetve minél jobban kihasználni a benne rejlő lehetőségeket.

Azonban ahogy nő a megújuló energiaforrásokat hasznosító háztartási gépek és rendszerek népszerűsége, úgy bukkannak elő egyre-másra a különböző „szakemberek” és az egymásnak sokszor ellentmondó vélemények.

A hőszivattyúk mellé beépíthető puffer tartály is egyike ezeknek a megosztó elemeknek, és pontosan ebből adódóan nem mindegy, kire hallgatunk.

De mi a szerepe, és szükség van-e rá egyáltalán?

Hiszen olyan véleményt is lehet hallani/olvasni, hogy felesleges beépíteni, akkor kinek van igaza?

Ezzel kapcsolatban igyekszünk most pár dolgot tisztázni!

A puffer tartály szerepe

A puffer tartály egy hőszigetelt víztároló, ami a fűtésrendszerre van kapcsolva, és ami a fűtési körben lévőn kívül többletvizet tárol.

Habár vannak olyan szakik, akik kimondottan ellenzik és kerülik a beépítését, azonban a meglétét és egy meghatározott minimális űrtartalmát (50-100 liter) szabály írja elő.

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy túlzásba kellene vinni a méretezését, ugyanis az hátrányos következményekkel is járhat.

Amiért szükség van erre a tartályra:

  • egyfajta biztosíték – ha a hőingadozás vagy kivitelezési hiba miatt csökkenne, elégtelen lenne a fűtővíz térfogata, a rendszer a tartályból pótolja;
  • hosszabb működési idő – a hőtermelő hosszabban működik jó hatékonysággal, és a többlet űrtartalom miatt a kompresszor minimális működési ideje is biztosított;
  • monoblokkos hőszivattyúk esetén a leolvasztásban is szerepe van, ugyanis ha a fűtési kör űrtartalma nem elegendő, akkor a szükséges fűtési vizet innen vételezheti.

És mekkora az ideális méret?

És mekkora az ideális méret?

A puffer tartály szükségessége vitán felül áll, azonban nem mindegy, hogy mekkora kerül bele a rendszerbe.

Mint azt már érintettük, ha a mérete el van túlozva, az hátrányt is jelenthet, méghozzá egy megtöbbszöröződött villanyszámla formájában.

Márpedig ha már hőszivattyúba fektetsz, akkor pont a takarékosság lenne az egyik szempont, nem pedig a többletköltség, igaz?

Általában a hőszivattyú rendszerre kapcsolt puffer tartály méretét 35-45 literben szokták kiszámolni kilowattonként, azonban ez nem jelenti azt, hogy mindenki így dolgozik.

De ebből kiderül, hogy például egy 12 kW-os rendszerhez egy 400 és 500 liter közötti űrtartalmú tartály indokolt lehet.

Azonban a modern hőszivattyú rendszerek inverteres teljesítményszabályozója miatt elegendőnek bizonyulhat a minimálisan előírt 50-10 literes tároló is.

Mindezt azonban előre meghatározni nehéz, a megfelelő méretet csak a felmérés után, a tervezés során lehet eldönteni.

Ha hőszivattyút szeretnél, hozzánk bármikor fordulhatsz!

Természetesen egy hőszivattyú rendszer nem kis befektetés, ezt mi is tudjuk.

De pontosan ezért érdemes a felméréstől kezdve a tervezésen át a kivitelezésig mindent egy olyan szakértő csapatra bízni, akiknek már van gyakorlata az ilyesmiben, és nem spórolnak ki belőle elemeket – például ránk!

Hosszú évek óta foglalkozunk mind hőszivattyúkkal, mind pedig klímákkal, és pontosan tudjuk, hogy a Te igényeidhez és lehetőségeidhez milyen fajtájú és teljesítményű illene.

Hagyd hát a számolást, tervezést ránk, profikra, és biztos lehetsz benne, hogy egy minden tekintetben kifogástalan rendszerrel leszel gazdagabb!

Kérj hát árajánlatot, ha hőszivattyúba fektetnél, és tudd meg a további részleteket!